Pre nego što predjemo na glavno jelo nešto malo i o onome što će nam trebati za rad u pozadini, a možemo da naučimo i nešto novo... WAMP
Pre nego sto krenemo na
Inače da bi mogli da testiramo na našem kompjuteru kasnije web aplikacije koje ćemo da pravimo sa
Da bi instalirali WAMP server samo pratite veoma jednostavnu instalaciju i uputstva koja vam daje installer. Kad wamp server bude instaliran možete ga pronaći u sys tray-u (delu pored časovnika u donjem desnom uglu vašeg monitora). Pokrenućemo phpMyAdmin jednostavnim klikom na ikonicu wamp servera koji smo maločas instalirali i u jump meniju izabraćemo stavku phpMyAdmin i u browseru će se otvoriti prozor kao na slici.
Možemo da koristimo phpMyAdmin da kreiramo baze podataka, jednostavno ukucamo ime baze koju želimo da kreiramo u polje pod nazivom “Create new database” i kliknemo na dugme Create.
Sada kada smo kreirali bazu podataka, veoma lako možemo d napravimo i tabelu u toj bazi u koju cemo da smeštamo podatke koje unosimo. Jednostavno ćemo uneti ime tabele koju želimo da napravimo (u nasem slučaju neka stoji “SomeTable” za ime tabele) i unećemo broj polja koja ćemo da koristimo (ja sam stavio za naš ovaj tutorijal 5 – jedno za ID, jedno za FirstName (ime), jedno za LastName (prezime), jedno za Address (adresu) i jedno za PhoneNumber (broj telefona) recimo ;) ).
Nakon što unesemo podatke za ime i broj polja tabele koju pravimo jednostavno ćemo da kliknemo na GO taster ba bi kreirali tabelu “SomeTable” u bazi podataka pod imenom “MyDatabase”.
Sada, pošto smo odredili broj polja koji cemo da koristimo, da bi ih razlikovali moramo da unesemo i njihova imena, unećemo imena naših polja i tip za svako polje, ja ovde koristim u ovom primeru jedino za polje ID celobrojni tip podataka (INT) jer ćemo da koristimo brojeve u tom polju, a za sva ostala polja cemo da stavimo TEXT, jer ćemo da koristimo neke tekstualne podatke za vrednosti tih polja.
Takodje, vi možete da definišete i veličinu vrednosti koja će se unositi u datim poljima i još gomilu drugih podešavanja, ali posto je ovo osnovni tutorijal taj deo ćemo preskočiti, jer nam trenutno nije potreban.
Takodje možemo da definišemo i koje polje će nam biti polje primarnog ključa; u našem slučaju stavićemo da bude polje ID. Kada završite sa unosom imena polja i podešavanjem vezanim za tip polja i odredjivanje primarnog kljuca jednostavno kliknite na save .
I čestitam, vaša baza sa tabelom i željenim poljima je uspesno kreirana. :)
2 comments:
Upravo sam downloadovao Delphi for PHP i kao što to dolikuje, prvo sam otišao na Google i ukucao "Delphi for Php tutorial :)... iii. evo me tu gdje sam sada. "
Prvo, da ti čestitam na postovima, razumljivi su i primjenjivi, Što je pohvalno. Mislim da će biti korisni svim programerima koji su vezani za RAD, a prešli bi sa Desktop aplikacija na nešto malo.. konkretnije..
Dobro da te ne hvalim više , uobrazićeš nam se, imam i jedno pitanje za tebe. Da li si primjetio da se WAMP server ponekada čudno ponaša i da neki antivirusni programi pronalaze viruse unutar njega?.. (ovo te pitam jer sam i sam koristio WAMP prije nekog vremena) Smatraš li da je XAMPP bolje rješenje?
I meni se desavalo da mi avast prijavi neke od novijih verzija WAMP-a kao da je zarazena, mada ne verujem, ali sam za svaki slucaj se bio tad odlucio za stariju verziju. U sustini ti ne moras za Delphi for PHP da koristis WAMP server mozes bilo koji drugi, bitno samo da ima podrsku za MySQL (Ako ces to da koristis za bazu) i PHP 5.x verzije ;)
Post a Comment